SwemaTwin do równoważenia wentylacji

Producent: Swema [produkty]

Zalety SwemaTwin 
Równoważenie instalacji wentylacyjnej z wykorzystaniem modemów i metody proporcjonalnej umożliwia wykonanie tego zadanie nawet jednej osobie. SwemaTwin skraca czas potrzebny na zrównoważenie instalacji o połowę lub więcej, dzięki czemu w tytm samym czasie można realizować oddania znacznie bardziej skomplikowanych instalacji. Budynek jest oddany do użytku w krótszym czasie, procedura jest mniej uciążliwa dla innych prac wewnątrz budynku, a zadowolenie klienta rośnie.

SwemaTwin - Równoważenie z zastosowaniem modemów
Zastosowanie metody proporcjonalnej do równoważenia wentylacji wymaga określenia stosunku przepływu między anemostatem regulowanym a referencyjnym. Regulacji mogą dokonywać dwie osoby komunikujące się telefonicznie lub radiowo, albo jedna nieustannie przemieszczająca się pomiędzy oboma anemostatami. W celu dokładnego wyregulowania tylko jednego anemostatu pomiar przepływu należy wykonać kilkukrotnie na obu anemostatach. Tym samym regulacja zabiera dość dużo czasu, a jej przyspieszenie może wiązać się jedynie z pogorszeniem dokładności.

Problem czasochłonności można rozwiazać stosując zestaw SwemaTwin składający się z dwóch mierników Swema 3000 skomunikowanych bezprzewodowo za pomocą modemów. Z miernikiem Swema 3000 w tym zestawie może współpracować dowolna sonda Swema. Ekran miernika wyświetla dokładną wartość zmierzoną na anemostacie regulowanym i referencyjnym. Wyświetlany w [%] jest również stosunek jednej wartości do drugiej, co eleminuje konieczność wykonywania obliczeń. SwemaTwin czyni regulację metodą proporcjonalną zadaniem łatwym nawet tylko dla jednej osoby.

Wyposażenie zestawu SwemaTwin
Do skompletowania funkcjonalnego zestawu SwemaTwin do równoważenia wentylacji konieczne są dwa mierniki Swema 3000 wyposażone w modemy i sondy do pomiaru przepływu powietrza tj. Swema 3000md, Swema 3000mdH+ lub Swema 3000 z sondą SWA 10. Do Swema 3000 mogą być podłączone urządzenia SwemaFlow 125D i SwemaFlow 4000, jak również stare wersje (wycofane już ze sprzedaży) SwemaFlow 125, SwemaFlow 2000 i SwemaAir 300 (jako przyrządy referencyjne). Uniwersalność Swema 3000 umożliwia zastosowanie np. sondy rożnicy ciśnień na anemostacie referencyjnym i regulację drugiego anemostatu przy użyciu balometru Swema. 
Mierniki Swema w zestawie SwemaTwin komunikują się za pośrednictwem modemów Bluetooth. Zasięg modemów przy współpracy z przekaźnikiem (ok. 100m) wystarcza w wypadku większości budynków. Swema 3000md i SWA 10 zerują się zdalnie poprzez modemy. Zerowania można dokonywać bez rozłączania przyłączy ciśnienia dzięki wbudowanemu zaworowi zerującemu. Odczyt zdalny działa bez względu na rodzaj podłączonej sondy, ale stosunek obu odczytów może być wyrażony w procentach tylko przy ustawieniu tej samej jednostki na obu miernikach Swema 3000 np. l/s.